پژوهش محور

لوگوی جشنواره فرهنگ ملل


دیدار مدیران بین‌المللی دانشگاه فردوسی مشهد با استادان و دانشجویان ممتاز دانشگاه‌های افغانستان

روز 4 شنبه 24 مرداد ماه 1397، سیزده نفر از استادان و دانشجویان ممتاز برخی از دانشگاه‌های افغانستان با مدیران بین‌المللی دانشگاه نشستی داشتند. در ابتدای این نشست دکتر احسان قبول، مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی، ضمن اشاره‌ای به پیشینه و افتخارات بین‌المللی دانشگاه فردوسی مشهد، اولویت همکاری‌های بین‌المللی را با کشورهای منطقه، خصوصاً افغانستان معرفی کرد.

وی پیشینه تاریخی، زبانی، فرهنگی، نزدیکی جغرافیایی و ... را ‌از عوامل اهتمام دانشگاه فردوسی مشهد به ارتباط با دانشگاه‌های افغانستان دانست. دکتر قبول با اشاره به اقدامات اخیر دانشگاه برای گسترش روابط علمی – دانشگاهی با دانشگاه‌های کشور افغانستان به برنامه‌های دکتری مشترک، دکتری پژوهش محور، دوره‌های ویژه اعضاء هیات علمی دانشگاه‌های کشور افغانستان، افزایش پذیرش دانشجویان از افغانستان، افزایش اعطای بورس به دانشجویان ممتاز این کشور و همکاری بیش از پیش با دانشگاه‌های پشتون زبان به عنوان برنامه‌های پیش رو در دانشگاه فردوسی مشهد اشاره کرد. وی ابراز امیدواری کرد که این برنامه‌ها در سفر آتی به افغانستان عملیاتی شود.

همچنین دکتر موذن زاده رئیس اداره دانشجویان بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد، دانشجویان افغان را از ممتازترین دانشجویان دانشگاه معرفی کرد و بیشترین تعداد ‌دانشجویان سال‌های اخیر دانشگاه را از کشور افغانستان دانست. وی تاکید کرد بیشترین تعداد بورسیه تحصیلی که دانشگاه فردوسی مشهد به دانشجویان خارجی اهداء کرده است به دانشجویان کشور افغانستان بوده است که همین امر گواه اهتمام ویژه دانشگاه به دانشجویان افغان می‌باشد.

دکتر محمد تقوی، رئیس مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه، ضمن معرفی این مرکز برای برگزاری دوره‌های ویژه زبان فارسی برای پشتون زبان‌ها و همچنین دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی برای دانشجویان و استادان زبان و ادبیات فارسی افغانستان اعلام آمادگی کرد. دکتر تقوی همچنین با اشاره به روابط دیرینه گروه زبان و ادبیات فارسی با گروه‌های زبان و ادبیات فارسی کشور افغانستان، آمادگی گروه را برای گسترش زبان و ادبیات فارسی در دیگر دانشگاه‌های افغانستان بیان کرد.

پس از این نشست، کارگاهی به عنوان "روش‌های نوین پژوهش در علوم انسانی" توسط دکتر قبول برای استادان و دانشجویان افغان برگزار شد. در پایان نیز هیات مذکور از موزه دانشگاه، کتابخانه مرکزی و سوله صنایع غذایی بازدید کردند.

 

WhatsApp Image 2018-09-12 at 20.15.57 5

 

WhatsApp Image 2018-09-12 at 20.15.57 6

 

افراد آنلاین

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید سایت

بازدید امروز:
بازدید دیروز:
بازدید این هفته:
بازدید این ماه:
تعداد کل بازدیدها :
1
149
755
12577
310857