جاذبه های گردشگری مشهد

اطراف مشهد
 

 

شهر مشهد در امتداد شمال غربی به جنوب شرقی گسترده شده است و دیوارهایی از دامنه کوه‏ های بینالود درجهت غربی وجود دارد که دارای قله‌های متعدد و طبیعتی متنوع مورد توجه علاقه‏ مندان طبیعت و کوهنوردان و صخره‌ نوردان می‏باشد.
بعضی از مهمترین قلل اطراف مشهد عبارتند از: قله شیرباد با ارتفاع 3140 متر، زنبورگاه 3028 متر، قله فلکه 2900 متر، دق زر 2900 متر، بازحصار2586 متر، آسیابان 2544 متر، صندوق شکن 2442 متر، امردوک 2390 متر، قله زشک2300 متر، قلعه کهنه 2145 متر، قله زو 1800 متر، اژدرکوه 1570 متر.
 

پارک ملی چهل بازه با مساحت ۳۰۰ هکتار در حاشیه بولوار امام علی(ع) واقع شده است. در طراحی این پارک ۸ قسمت در نظر گرفته شده است که در مرکز هر قسمت یک دریاچه ساخته می‌شود. لبه دریاچه‌ها محل اسکله ‏های قایقرانی، اسکی روی آب، رستوران و تریا خواهد شد.
یک تالار بزرگ با ظرفیت حدود 8 هزار نفر برای مسابقات و کنسرت‌ها در مرکز پارک، یک هتل بزرگ 20طبقه در غرب پارک، یک رستوران بزرگ و همچنین دو کمپینگ برای چادر زدن در حاشیه این پارک پیش‌بینی شده است.


 

 

بوستان ریحانه که بوستان ریحانه یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های‌ ویژه بانوان در شرق کشور با وسعت25‌ هکتار می‌باشد که دارای مسیر پیاده‌روی، آب‌نماهای محیطی، مسیر دوچرخه‌سواری، آمفی‌تئا‌تر روباز، محیط بازی کودکان، وسایل بدنسازی، میز شطرنج و... است. همچنین در برخی بوستان‌ها مثل بوستان بزرگ ملت، بوستان ارم، بوستان قائم، بوستان رجاء و بوستان بهشت محل ویژه‌ای جهت بانوان اختصاص داده شده است.
 

بوستانی بر فراز بام شهر
 

 بوستان خورشید در انتهای بلوار هاشمیه بزرگ‏ترین بوستان کوهستانی مشهد است که به دلیل تنوع چشم‌اندازهای طبیعی، مکانی جذاب برای مخاطبان و گروه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی می‌باشد.
گونه‌های گیاهی کاشته شده در این بوستان شامل کاج، سرو نقره‌ای، اقاقیا و توت است که بر طبق برنامه زمان‌بندی، هر سال تعداد ۱۰ هزار اصله درخت به درختان موجود اضافه می‌شود.

هفت حوض

 

هفت حوض یکی از زیباترین و منحصربه فردترین پدیده‌های طبیعی ایران با وسعت 570 هکتار در 7 کیلومتری شهر مشهد است. منطقه‌ای شامل صخره‌ها و سنگ‌های صاف و صیقلی، هفت حوضچه طبیعی زیبا و طبیعتی بکر و زیبا. این پدیده طبیعی حوض‏های متعدد، بر اثر فرسایش شیمیایی توسط باران‏های اسیدی در بستر یکی از سرشاخه‌های رودخانه طرق در ارتفاعات رو به جنوب بینالود شگل گرفته‏ است. از برنامه‌های آتی برای این مکان ، نصب پل معلق به طول 170 متر است.

استادیوم سرپوشیده امام رضا(ع) 
 

استادیوم 25هزار نفری امام رضا(ع) در زمینی به مساحت 5 هکتار و زیربنای حدود 20هزار مترمربع در کنار مجموعه ورزشی آستان قدس رضوی احداث شده است.. با بهره‌برداری از این استادیوم، پیشرفته‌ترین و مجهزترین استادیوم چند منظوره ایران می باشد .
 

شیخ بهایی

 

مقبره عالم بزرگ شیعی عصر صفوی، بهاء الدین محمد عامِلی معروف به «شیخ بهایی»، رواقی مستقل را در مجموعه حرم حضرت رضا(ع) تشکیل داده است.
شیخ بهایی در سال ۹۵۳ هجری در بعلبک لبنان ولادت یافت. در سن هفت سالگی به همراه پدر، به ایران هجرت کرد. او باقی عمر خود را در زمان سلطنت شاه عباس اول صفوی ( ۹۹۶ ـ ۱۰۳۵ ق) در ایران، خصوصا شهر اصفهان، سپری نمود. از آنجا که وی زمانی در مشهد به تدریس اشتغال داشت، پس از مرگ، جسدش را به مشهد منتقل و در حرم مطهر حضرت رضا (ع) دفن گردند.

مسجد جامع گوهرشاد
 

 

این مسجد در مجموعه معماری حرم مطهر حضرت رضا(ع) واقع شده و در زمره مشهورترین و عظیم‌ترین مساجد چهار ایوانی ایران است که در سال821 هجری به امر گوهرشاد آغا همسر شاهرخ تیموری بنا شد. وسعت این مکان 9309 مترمربع است. کتیبه ایوان، توسط هنرمند دوره تیموری و فرزند گوهرشاد و شاهرخ، یعنی «بایسنقر میرزا»، خوشنویسی شده است. از دیگر نفایس این مسجد جامع، منبری با تزیینات منبت‏کاری از چوب گردو و گلابی است که در ساخت آن هیچ‌گونه میخ و یا فلز به‏ کار گرفته نشده که توسط معمار معروف ایرانی دوره تیموری «قوام‌الدین شیرازی» ساخته شده است.
 

نقاره‌خانه‌‌
 
 
 

آ

آیا می‌دانید تنها جایی که در کل دنیا نقاره نواخته می‌شود حرم امام رضا(ع) است. نقاره‌زنی در آستان‏ مقدس رضوی از دوره غزنویان مرسوم شد و در قرون پس از آن ادامه یافت. بنا بر رسم قدیم در طول سال به استثنای محرم و صفر، در هر شبانه روز دو نوبت، دقایقی قبل از طلوع و غروب آفتاب و ولادت ائمه اطهار(ع) به استثنای شهادت‌ها، نقاره با طنین خاصی نواخته می‌‌شود. علاوه بر این، در مناسبت‌های مذهبی و میلاد ائمه‌ اطهار(ع) و همچنین هنگام بروز کراماتی از سوی حضرت نیز نقاره شادمانی نواخته می‌شود.

گنبد طلا و گلدسته‌ها

 

مشخص‌ترین نماد و نشانه مضجع شریف رضوی، گنبدی زراندود است که از دور دست‌ها قابل رویت بوده و آرزوی زیارت آستان منورش را در یادها زنده می‌کند. نخستین گنبد به دستور سلطان سنجر سلجوقی بنیان شد. در عهد صفوی ابتدا شاه طهماسب گنبد را مطلا کرد و سپس شاه عباس اول ساقه گنبد را با خشت‌های طلا پوشاند. از دیگر عناصر معماری حرم مطهر حضرت رضا(ع) مجموعه مناره‌ها و یا گلدسته‌های آن است. نحوه محاسبه معماری گنبد طلا و دو گلدسته قدیمی به لحاظ تقارن دید، به ویژه از خیابان‌های اصلی قدیمی مشهد به ‏سوی حرم مطهر به‏ نحوی بود که از هر سو گنبد طلا، بین دو مناره مزبور دیده می‌شد.
 

ضریح‌های مطهر

 

ضریح اولاز جنس چوب با تسمه‌های فلزی و پوششی از صفحات طلا و نقره بود. این ضریح در زمان شاه طهماسب صفوی در سال ۹۵۷ هجری ساخته و بر روی صندوق چوبی مضجع منور نصب شد. در سال ۱۳۱۱ همزمان با تعویض صندوق به‏ دلیل فرسودگی پایه‎‌ها، ضریح نیز برچیده شد. پوشش طلا و نقره و جواهرات از چوب‎‌های مشبک ضریح جدا و به خزانه آستان‏قدس انتقال یافت. ضریح دوم، ضریحی فولادی و مرصع، معروف به ضریح نگین‏نشان بود. این ضریح در سال ۱۱۶۰ به دستور شاهرخ فرزند رضا‏قلی میرزا نوه نادرشاه ساخته و نصب شد. ضریح سوم، در عصر پادشاهی فتحعلی شاه قاجار از جنس فولاد ساخته شد. ضریح چهارم، ضریح ملمع یا ضریح طلا و نقره، معروف به شیر و شکر بود که پس از گذشت بیش از چهل سال از نصب آن، به دلایلی همچون فرسودگی و سست شدن پایه‎ها و ساختار ضریح و ساییدگی پوشش و روکش‎‌های نقره‎‏ای و طلایی، ساخت و نصب پنجمین ضریح در سال 1372 انجام شد.

حرم مطهر امام رضا(ع)

 

بی‌شک مهمترین و زیباترین نقطه شهر مشهد، بارگاه ملکوتی امام رضا (ع)، همان کعبه دل عاشقان در سرتاسر جهان است. با توجه به ارزش معنوی و والای این بنا، بهترین و باشکوه‌ترین هنرهای اسلامی را در این مجموعه زیارتی را می‌توان مشاهده نمود. این حرم با شکوه و مجموعه تاریخی و هنرمندانه آن با صحن‌ها، ایوان‌ها، رواق‌ها، موزه غنی و کتابخانه مرکزی آستان‏قدس، مکانی دیدنی و زیارتی و دارای اهمیت بسیار برای مسلمانان است. مجموعه‌ای مشتمل بر چهار ایوان مرتفع به‏ نام‏های؛ عباسی، طلا، شرقی (نقارخانه)، ایوان غربی و هشت صحن به نام‌های؛ انقلاب، آزادی، امام خمینی(ره)، غدیر، کوثر، هدایت، قدس و جامع رضوی می‌باشد.
 

خانه داروغه

 

خانه داروغه مربوط به دوره قاجار است و در مشهد، خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۳۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 


منطقه ییلاقی طرقبه

 

از مهمترین ییلاق‌های کوهستانی حاشیه مشهد، طرقبه است که در 18 کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع شده و در قرون نخستین اسلامی به آن «تروغبذ»می‌گفتند و از جمله تفرجگاه ساکنان و زائران شهر مشهد بوده است.
 

سد چالیدره
 

 

سد چالیدره، یک سد خاکی با هسته رسی است که بر روی یکی از سر شاخ ههای فصلی و کوچک حوزه آبریز گلستان واقع شده است. عملیات اجرایی آن در سال 1376 آغاز درسال 1381 به بهره برداری رسید. وجود این منبع عظیم آبی که از طریق رودخانه جاغرق تامین میشود، باعث مطلوبیت آب و هوا در این منطقه و وجود چش ماندازهای زیبای طبیعی در آن است. مکان های زیبا جهت استراحت و همچنین قایقرانی از جمله محل های جالب این مجموعه میباشد.